View Single Post
Old 05-10-2010, 12:35 PM   #70
Gemme
Practically Lives Here

How Do You Identify?:
Queer Stone Femme Girl of the Unicorn Variety
Preferred Pronoun?:
She, as in 'She's a GEM'
 
Gemme's Avatar
 

Join Date: Nov 2009
Location: The roads are narrow here
Posts: 36,631
Thanks: 182,498
Thanked 107,933 Times in 25,667 Posts
Rep Power: 21474888
Gemme Has the BEST ReputationGemme Has the BEST ReputationGemme Has the BEST ReputationGemme Has the BEST ReputationGemme Has the BEST ReputationGemme Has the BEST ReputationGemme Has the BEST ReputationGemme Has the BEST ReputationGemme Has the BEST ReputationGemme Has the BEST ReputationGemme Has the BEST Reputation
Default

Quote:
Originally Posted by Medusa View Post
Anyone bring their lunches to work?

I once added up the cost of a Starbucks every morning and an out-lunch every day and it was pretty embarrassing to spend that amount of money on food and beverage.

Jack and I went to the store last week and got all kinds of fancy lunchmeat, lettuce, fancy bread and cheese, and good sandwich spread so we can have lunches at work that we actually look forward to.
Yanno, it kinda sucks to eat a crappy peanut butter and jelly on cheap-ass bread.

Today, I found a Marie Callendar pot pie in the back of the freezer. Its a parmesean chicken one and so far is pretty good

Tell me your ideas on saving money on food and drink at work!
Yup. I do bring my lunch/dinner/snack to work. Every once in a while I will give in and call a local pie place and get one of their medium sized $5 pizzas (that's $5 even, tax included). It always looks like I'm moving in because I'll bring a big recyclable bag (the kind you can reuse to shop in) full of things I could eat. I bring different options so I'm less likely to say "I don't want that, lemme call that Chinese place or whatever".

As far as TV dinners go, I wait until the Lean Cuisine Spa Entrees are on sale for $1.88 (the magic price) a piece and then I hit Albertson's with a stack of coupons and their store "double" off coupons (up to a dollar for each coupon), so I've been able to get about 15 of those suckers at a time for less than 80 cents a piece. Not only do they give me yummy dishes like Pumpkin Ravioli but (with the exception of a higher sodium content) are very healthy. I mix them with my homemade meals like navy bean and onion soup and the more 'lunchy' type foods (sandwiches) and the fruit I pick up at my food bank (I had my first apple pear from there!) and those 15 will last me a month.
__________________


I'm misunderestimated.
Gemme is offline   Reply With Quote